Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Yazılarım

Yeni Zelanda Ispanağı ,Tetragonia tetragonioides

Yeni Zelanda ıspanağı, sıcak havalarda yetiştirilen çok yıllık bir bitkidir. Yeni Zelanda ıspanağını, normal ıspanak yetişmeyecek sıcak dönemde dikin. İki bitki akraba değildir, ancak taze veya pişmiş olarak aynı şekilde kullanılabilir.

Riversdale. 060501.

İşte Yeni Zelanda ıspanağı yetiştirme konusunda kapsamlı rehberiniz!

İçindekiler ;

Yeni Zelanda Hızlı Büyüme İpuçları

Yeni Zelanda Ispanağı Nereye Dikilir?

Yeni Zelanda Ispanağı Dikim Zamanı

Yeni Zelanda Ispanağı Dikimi ve Aralığı

Yeni Zelanda Ispanağı Eş Bitkileri

Yeni Zelanda Ispanağı Konteyner

Yetiştirme

Yeni Zelanda Ispanağı Sulama ve Gübreleme

Yeni Zelanda Ispanağı Zararlıları ve Hastalıkları

Yeni Zelanda Ispanağı Hasat

Yeni Zelanda Ispanağı Depolama

Yeni Zelanda Ispanağı Çeşitleri

Yeni Zelanda Ispanağı Hakkında

Yeni Zelanda Hızlı Büyüme İpuçları

Yeni Zelanda ıspanağını bahçede ilkbaharda ortalama son don tarihinde veya daha sonra ekin. İlkbaharda son dondan 2-3 hafta önce kapalı ortamda başlayabilir ve daha sonra dikim için çıkarılabilir.

Yeni Zelanda ıspanağı verimi: hane başına bir veya iki Yeni Zelanda ıspanağı bitkisi yetiştirin. Genç Yeni Zelanda ıspanağı Yeni Zelanda ıspanağını bahçede ilkbaharda ortalama son don tarihinde veya daha sonra ekin.

Riversdale. 060501.

Yeni Zelanda Ispanağı Nereye Dikilir? Yeni Zelanda ıspanağını tam güneşte dikin. Yeni Zelanda ıspanağı, organik madde açısından zengin, nem tutan ve iyi drene olan toprağı tercih eder. Yeni Zelanda ıspanağı zayıf saplıdır ve bahçede sürünecek gibi görünür. Bitkileri kabak gibi tepeciklere yerleştirin.

Yeni Zelanda ıspanağı, 6,8 ila 7,0 aralığında bir toprak pH’sını tercih eder. Dikim yataklarını iyi olgunlaşmış kompostla hazırlayın. Yaz sıcağı şiddetli olduğunda, Yeni Zelanda ıspanağını öğleden sonra kısmi gölge alacak şekilde dikin. Yeni Zelanda Ispanağı Dikim Zamanı Yeni Zelanda ıspanağı, 16-24 ° C aralığında sıcaklıklarda en iyi sıcak havalarda yıllık olarak yetişir.

Yeni Zelanda ıspanağını baharın ortalama son don tarihinde veya sonrasında bahçede ekin. İlkbaharda son don tarihinden 2 ila 3 hafta önce kapalı ortamda başlatılabilir ve sonrasında dikim için kullanılabilir. Yeni Zelanda ıspanağı gerçek ıspanak gibi dona dayanıklı değildir. Yeni Zelanda ıspanağını normal ıspanak yetişmeyeceği sıcak zamanlarda dikin. Yeni Zelanda ıspanağı kuraklığa dayanıklıdır.

Yeni Zelanda ıspanağı bahçede baharın ortalama son don tarihinde veya daha sonra ekilir. İlkbaharda son dondan 2-3 hafta önce kapalı alanda ekilerek daha sonra dikim için hazırlanabilir.

Yeni Zelanda ıspanağı gerçek ıspanak gibi dona dayanıklı değildir. Normal ıspanak büyümediği dönemde Yeni Zelanda ıspanağını sıcak aylarda ekmeniz gerekmektedir.

Yeni Zelanda ıspanağı kuraklığa dayanıklıdır ancak yapraklar o kadar hassas olmayabilir.

Hasat için 55 ila 65 gün gerektiren Yeni Zelanda ıspanağı tohumlarını 1.2 cm derinliğe ve 5-10 cm aralıklarla ekin. Tohum gruplarından birden fazla fidan üretebilen Yeni Zelanda ıspanağı tohumlarını gece boyunca suya yatırarak çimlenmeyi hızlandırın. Fide 7 cm boyuna ulaştığında, 30-45 cm aralıklarla en güçlü fidanları seçin.

Yeni Zelanda ıspanağını kabak gibi tepelerde yetiştirin, bu zayıf gövdenin sıçramasına izin verecektir. Tepeleri veya sıraları 61-91 cm aralıklı olarak dikin. Yeni Zelanda ıspanağı, çileklerle birlikte yetiştirilebilirken, mısır veya sarmaşık fasulye gibi yüksek bitkilerin gölgesinde yetiştirilmemelidir.

Yeni Zelanda ıspanağı 5 galon (19 litre) kaplarda iyi büyür. 5 galonluk bir saksıda iki bitki yetiştirin. Toprağın nemini korumak için çöp veya diğer malçlama malzemeleri kullanın. Yeni Zelanda ıspanağı kuraklığa dayanıklı olsa da, lezzeti en iyi nemli toprakta olduğundan, toprağı sürekli nemli tutun. Orta sezonda bitkileri eski kompostla yanlış tarafa giydirin.

Yeni Zelanda ıspanağı zararlı böcek veya hastalık problemi yoktur. Yeni Zelanda ıspanağı, ekimden 55 ila 65 gün sonra hasat için hazır olacaktır. En iyi lezzet için genç yaprakları ve hassas yaprak uçlarını kesin. Bu kes ve tekrar kes hasadı yeni büyüme ve daha uzun bir hasat süresi teşvik edecektir. Yeni Zelanda ıspanağı buzdolabında bir haftaya kadar saklanabilir. Yeni Zelanda ıspanağı dondurulabilir, konserve edilebilir veya kurutulabilir. ‘Maori’ en yaygın olarak yetiştirilen çeşittir. Yeni Zelanda ıspanağı, sığır yemiş gibi bir çiçek ve konik kapsülleri olan, 2 ila 4 inç (5-10cm) uzunluğunda soluk yeşilden koyu yeşile kadar değişen, sulu, üçgenimsi oval şekilli yaprakları olan zayıf saplı bir bitkidir. Yeni Zelanda ıspanağı, hassas bir yıllık olarak yetiştirilen çok yıllık bir sebzedir. Yeni Zelanda ıspanağı yayılabilecek zayıf bir gövdeli yapraklı bitkidir ve birkaç fit genişliğinde ve bir fit yüksekliğinde büyüyebilir. Yeni Zelanda ıspanağının yaprakları, normal ıspanak yapraklarından daha küçük ve daha tüylüdür. Ortak adı Yeni Zelanda ıspanağı olan bitkinin botanik adı Tetragonia tetragoniodes’tir. Yeni Zelanda kökenlidir.

Garden Addicted

10 yıldır hobi olarak bahçe yapıyorum. Ekiyorum , biçiyorum araştırıyorum her geçen gün yeni bilgiler öğreniyorum. Beni takip eden çok şey öğrenecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu