Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Yazılarım

Orkide nasıl budanır?

Herkesin severek aldığı ama yaşatırken bir o kadar zorlandığı dünyanın en kolay ev bitkisi orkideler hakkında deneyimlerimi paylaşacağım.

Çiçek açan dal dibinden değil orta kısımlardan budanır.

Orkidenin kuruyan dal ve yaprakları hızlıca bitkiden uzaklaştırılmalı.

Kuruyan köklerde aynı şekilde budanarak temizlenir


Budamak için yeterince sağlıklı olduğundan emin olmak için orkidenizin yapraklarını inceleyin. Bitkinin tabanı parlak, yeşil, sert yapraklara sahipse, budama için yeterince sağlıklıdır. Ancak yapraklar sarı, kahverengi, kuru veya gevşekse, bitki budama için yeterince sağlıklı değildir. Budamadan önce bitkiye sağlıklı olması için bir şans verin.

Orkidenizin saplarında hareketsiz göz olup olmadığını kontrol edin. Orkide saplarındaki gözler, ince bir kahverengi veya bej bitki maddesi tabakasıyla kaplı küçük sivri uçlara benzer. Bu gözler daha sonra yeni saplar veya çiçek sivri uçları haline gelebilir. Orkidenizde herhangi bir göz fark ederseniz, bitkiyi bunların 2 cm yukarısından budadığınızdan emin olun.
Çiçeklerin açtığı aşağıdaki ikinci düğümü tanımlayın. Bir düğüm, gövdenin etrafında bir daire içinde yatay olarak uzanan kahverengi bir çizgi gibi görünür. Genellikle, düğümler gövdenin diğer alanlarından daha kalındır. Düğümler, orkide yeniden açmaya hazır olduğunda yeni çiçek sivri uçlarının ortaya çıkacağı yerdir.[9]
Bir düğümde göz görürseniz, onu korumak için gözün bulunduğu düğümün hemen üzerinden kesin.
8-12 hafta içinde yeni çiçeklerin gelişmesini izleyin. Orkidenizin tekrar çiçek açma hızı, genel sağlığına, iklimine ve bakımına bağlı olacaktır. Bununla birlikte, genel olarak, orkidenizi budadıktan yaklaşık 8 ila 12 hafta sonra yeni çiçeklerin açmasını bekleyebilirsiniz.
8 ila 12 hafta içinde hiçbir çiçek açmazsa, orkidenizin bulunduğu ortam sıcaklığını 5°C ye düşürmeyi deneyin. Bu, yeni büyümeyi teşvik etmeye yardımcı olabilir
Orkideyi doğuya veya batıya bakan bir pencerede tutun. Bu tür bir konum, orkidenizin bol güneş ışığı almasını sağlamaya yardımcı olacaktır. Yaprakların kahverengiye veya sarıya dönmesine neden olabilecek çok fazla güneş ışığı almadığından emin olmak için orkideyi yakından izleyin. Bitki çok fazla güneş ışığı alıyorsa farklı bir yer deneyin.
Biliyor musun? Bir orkidenin yaprakları koyu yeşilse, muhtemelen yeterince ışık almıyordur ve bitki çiçek açmayabilir. Orkidenin yaprakları açık yeşil renkte ise çiçek açması için yeterli ışık alıyor demektir.

Garden Addicted

10 yıldır hobi olarak bahçe yapıyorum. Ekiyorum , biçiyorum araştırıyorum her geçen gün yeni bilgiler öğreniyorum. Beni takip eden çok şey öğrenecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu