Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Yazılarım

Toprak Sürdürülebilir Yaşamın Temeli

Kara canlılarının tümünün yaşamı toprağa bağlı. Bugün üretilen gıdanın %95’i topraktan geliyor. Toprağı korumak yaşamı korumak ve sürdürülebilirliğin temelini tesis etmektir.

Sürdürülebilir Tarım,bugünün ve gelecek kuşakların haklarına sahip çıkmaktır.

Tarımın dayanağı toprak, su, doğadaki türler ve türlerin sahip olduğu çeşitlilik. Yoğun toprak işleme, giderek artan kimyasal gübre ve pestisit kullanımına dayalı endüstriyel tarım uygulamaları toprak sağlığını bozuyor, suları kirletiyor, biyolojik çeşitliliği azaltıyor. Bugün olduğu gibi gelecek nesillerin de yaşamı tarımın temel dayanağı doğal varlıklarına bağlı.

Sürdürülebilir tarım uygulamaları ile gıda üretimi %58 artırılabilir.  Sürdürülebilir tarım, bugünün ve gelecek nesillerin ihtiyacını karşılayan teknolojik uygulamaların yapıldığı, doğal varlıkları ve insan sağlığını koruyan tarım sistemidir.

Sürdürülebilir Tarımın İlkeleri Nelerdir?

  • Toprakta geriye dönüşü olmayan değişimlerin (erozyon vs) tamamen önlenmesi.
  • Tarım esnasında yapılan sulama gibi işlemlerin aşırı kaynak tüketimine engel olması.
  • Tarım faaliyetlerinin ekolojik dengeye katkı sağlayabilmesi.
  • Üretilen ürünlerin sağlığa yararlı olması.
  • Çevredeki ekosistemin, hayvan ve bitki faunasının kötü engellenmesinin önüne geçilmesi

Sürdürülebilir Tarım Neden Önemli?

Dünya nüfusu büyük bir hızla artıyor. Özellikle Çin, Hindistan gibi bölgelerde milyarlarla ifade edilen bir nüfus söz konusu. Avrupa ve Amerika kıtalarında da yakın zamanda nüfusun milyarları bulacağı tahmin edilmekte. Bu durum, ilerleyen yıllarda ciddi bir besin ihtiyacı yaratacak. Endüstriyel tarımın temel amaçlarından biri, günümüzde ve gelecek yıllarda herkesin temel ihtiyaçlara erişimini sağlayabilmektir.

Gıdanın uygun maliyetle ve bol sayıda üretilmesi, bugün dünyanın en büyük sorunlarından biri olan besin kaynaklarına ulaşma problemini azaltabilir, hatta tamamen ortadan kaldırabilir. Hayatını sürdürmek ve temel ihtiyaçlarını karşılamak, Birleşmiş Milletler tarafından dünyada yaşayan herkesin temel hakkı olarak görülmektedir. Sürdürülebilir tarım, bugün besin erişimi zorluğu olan birçok yerde faydalı olacaktır.

Diğer yandan, günümüzde çevreye büyük zararlar veren endüstriyel tarım kuruluşları bulunuyor. Sürdürülebilir tarım, olumsuz çevre koşullarının önüne geçmeyi ilke hâline getirmiş bir yöntem. Üretim yaparken ve kâr elde ederken ekosisteme katkı sağlamak sürdürülebilir tarım ile mümkün olabilir.

Garden Addicted

10 yıldır hobi olarak bahçe yapıyorum. Ekiyorum , biçiyorum araştırıyorum her geçen gün yeni bilgiler öğreniyorum. Beni takip eden çok şey öğrenecek.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu