Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Yazılarım

Chenopodium capitatum , Çilek Ispanak

Çilek Ispanağı : Şaşırtıcı Bir Yabani Lezzet

Çilek Ispanağı veya Chenopodium capitatum, genellikle beklenmedik şekilde bozulmuş topraklarda çıkan daha az bilinen bir bitki türüdür. Tek bir yerde uzun süre var olmayabilen biraz yabani bir türdür, bu nedenle özellikle arıyorsanız bulması zor olabilir. Görünümü biraz sıradan olsa da, keşfedilmeye değer bazı ilginç özellikleri ve kullanımları vardır.

Görünüm

Çilek Ispanağı, quinoa ve kuzu kulağı gibi diğer bitkileri içeren Chenopodium ailesinin bir üyesidir. Genellikle 20- 30cm uzunluğunda büyür ve üçgen şekilli yaprakları vardır. Yapraklar kenarları biraz dalgalı ve uçları sivri, çoğunlukla düz veya üçgen şeklindedir. Gövdeler dik veya yükselen, kabaca tüylü ve tabandan dallanmıştır. Çiçekler yaprakların üstündeki en üst yaprak koltuklarında sıkıca paketlenmiş, üst gövde etrafında düzenlenmiş, bir avuç içi kadar çapa kadar olabilir ve tek tek çiçekler kümenin ucunda ilk önce açarlar.

Kullanımları

Çilek Ispanağı yabani bir tür olarak kabul edilse de, şaşırtıcı kullanımları vardır. Bitkinin tüm parçaları yenilebilir , yapraklar ıspanak gibi ve meyveler hafif tatlı bir lezzete sahiptir. Ne yazık ki, yaygın adına rağmen meyveler çilek gibi değildir. Kalıcı çanak meyveleri olgunlaştıkça etli ve parlak kırmızı renge dönüşür ve loblar tekli, kahverengiye yakın siyah bir tohumu sarar. Meyveler çiğ veya pişirilerek yenilebilir ve yapraklar salatalarda çiğ veya pişirilerek yenilebilir. Ayrıca bitkinin idrar söktürücü, müshil ve mide rahatsızlıklarının tedavisinde kullanıldığı tıbbi kullanımları da vardır.

Çeşitleri

C. capitatum’ın iki tanınmış çeşidi vardır: batı ABD’de bulunan daha küçük çiçek kümesi ve meyvenin nadiren etli ve sadece kırmızı olduğu var. parvicapitatum ve yukarıda tanımlandığı gibi var. capitatum. Çilekli Kınai Otu Alaska’dan Kanada’ya, ABD’de New Jersey’ye kadar bulunabilir ve başka yerlere de tanıtılmıştır.

Garden Addicted

10 yıldır hobi olarak bahçe yapıyorum. Ekiyorum , biçiyorum araştırıyorum her geçen gün yeni bilgiler öğreniyorum. Beni takip eden çok şey öğrenecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu