Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Bahçemizdeki bitkiler

salsify

Yemlik otu, süs bitkisi olarak yetiştirilen ve yenilebilir kökü için yetiştirilen bir bitkidir. Aynı zamanda birçok yerde doğal olarak yetişir ve Tragopogon cinsinin en yaygın bilinen türlerinden biridir. Mor veya yaygın salsify, istiridye bitkisi, sebze istiridye, Kudüs yıldızı, Jack yatmaya git veya sadece salsify olarak bilinir (ancak son iki ad da diğer türlere uygulanır).

Latince özel ismi porrifolius, “pırasa gibi yapraklara sahip” (Allium porrum) anlamına gelir.

Kökeni ve dağılımı Tragopogon porrifolius, güneydoğu Avrupa ve kuzey Afrika’ya özgü bir çiçekli bitkidir, ancak başka yerlere de tanıtılmıştır; örneğin, Britanya Adaları’na (çoğunlukla İngiltere’nin orta ve güneyinde), Kuzey Avrupa’nın diğer bölgelerine, Kuzey Amerika ve Güney Afrika’ya ve Avustralya’ya. Amerika Birleşik Devletleri’nde, Güneydoğu’nun aşırı kuzeyinde dışında, Hawaii dahil olmak üzere neredeyse her eyalette doğal olarak yetişmektedir.

Morfoloji Bitki yaklaşık 1,2 m (4 fit) yüksekliğinde büyür. Diğer Tragopogon türleri gibi, gövdesi genellikle dallanmaz ve yaprakları biraz çim gibidir. Gövdesinden süt gibi bir öz salgılar. Kökleri 15-30 cm (6-11+3⁄4 inç) uzunluğunda ve 2-5 cm (3⁄4-2 inç) kalınlığında olabilir.

İngiltere’de Mayıs’tan Eylül’e kadar çiçeklenir, ancak California gibi daha sıcak bölgelerde Nisan’dan itibaren çiçek açabilir. Çiçek başı yaklaşık 5 cm (2 inç) çapındadır ve her biri, yaprakçıklarından (teknik olarak, ışın çiçeklerinin ligülleri) daha uzun olan yeşil braktlarla çevrilidir. Çiçekler Tragopogon pratensis gibi olsa da daha büyüktür ve mat mor renklidir, 3-5 cm (1+1⁄4-2 inç) çapındadır. Çiçekler hermafroditiktir ve böcekler tarafından tozlaşma gerçekleşir.

Common salsify (Tragopogon porrifolius) on a wooden surface

Dilerseniz taze yeşil yaprakları dilerseniz de soyularak havuca benzer kök kısmı tüketilebilir. Kök kısmı istiridye tadındadır. Ülkemizde yemlik otu olarak tanınan ve pek çok yöresel yemekte kullanılan benzersiz lezzette ve şifalı bir bitkidir.

Çok yıllık kalıcı bir bitki olup, yeşil sürgünleri taze olarak ve hatta sandviç yapımında doğrudan kullanılır. Kök kısımları istiridye tadına çok benzer bir tatta olduklarından – sebze istiridye – olarak da bilinir. Kök kısmı soyulup temizlendikten sonra çorba yapımında da kullanılır.

Ekim: lk bahar başında doğrudan dış mekana ekebilirsiniz. Sonbahar ekimlerinde erken hasat imkanı bulursunuz soğuklardan etkilenmez. Yetiştirirken her bitki arası 30 cm olmalıdır. Bu nedenle çimlenen diğer filizleri uygun mesafede şaşırtınız. Ortalama fideden 120 günde hasat imkanı doğar.

Hasat ertesinde raf ömrü uzun olan bitkiyi serin bir yerde uzun süre bozulmadan saklayabilirsiniz.

Garden Addicted

10 yıldır hobi olarak bahçe yapıyorum. Ekiyorum , biçiyorum araştırıyorum her geçen gün yeni bilgiler öğreniyorum. Beni takip eden çok şey öğrenecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu