Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Bahçemizdeki bitkilerPermakültür deneyimlerim

Elaeagnus ebbingei (Gilt Edge) Süs İğdesi fidesi

Bahçemizde çit olarak kullandığımız en sevdiğimiz bitkilerden biridir kendileri. Bu bitki de yok yok. Bahçelerde genel olarak süs bitkisi olarak kullanılır. Gelecekte çoklu özelliklerinden dolayı yaygın olarak yetiştirileceğini umuyoruz.

Özellikle Çin, Kore ve Japonya’da 8 metreye kadar boylanan bitkilerdir. Yaprak döken ve dökmeyen türleri bulunmaktadır. 3 cm çapına ulaşabilen koyu kahverengi kabuğa sahip gövdesi vardır. Sürgünleri kırmızı kahverengi, yoğun minik kabuklarla kaplıdır. Yaprak döken türlerin çiçekleri Haziran ayında, dökmeyen türlerin ise Kasım ayında, tekli veya çiftler halinde dal koltuğunda bulunur, güzel kokulu, 4 loplu sarımsı, beyazımsıdır. Meyvesi oval veya yuvarlak sert çekirdeklidir. Azotu kökünde depolayabilme özelliği sayesinde en verimsiz topraklarda dahi yetişir. Ayrıca kuraklığa dayanıklılığı sebebiyle pek çok türü erozyonla mücadelede kullanılabilmektedir
Eleagnus. x ebbingei, belki 5 metre yüksekliğinde ve sonunda aynı genişlikte büyüyen, yaprak dökmeyen bir çalıdır. Ağaçların altına dikildiğinde yarı tırmanma alışkanlığı edinecek ve alt dallara kadar ulaşacaktır. Bununla birlikte, budamaya karşı çok toleranslıdır ve kolayca çok daha küçük tutulabilir. 1,5 metre boyunda ve sadece 45 cm genişliğinde bir çit oluşturmak mümkündür, ancak bu biraz bitkiyi zorlar.En az 1 metre genişliğe izin verilmesi daha iyi bir çit oluşmasını sağlar. Bitkiler ilk yıllarında kurulabilir (rahatsız edilmekten hoşlanmadıkları için çıplak köklü bitkiler almayın), ancak daha sonra toprağa yerleşirler ve bir yıl içinde 75 cm veya daha fazla yeni büyüme yapabilirler.

Tüm toprak koşullarına çok toleranslıdır. Tek problem yaşadığı toprak drenajsız topraktır. İyi drene edilmiş bir toprağı tercih eder, çok zayıf topraklarda büyüyebilir ve bir kez yerleştikten sonra kuraklığa çok dayanıklıdır ve oldukça kuru topraklarda başarılı olur. Oldukça derin gölgede olduğu kadar tam güneşte de mutludur. 


Bitkiler ılıman bölgelerde oldukça dayanıklıdır, ancak  en soğuk koşullara dayanıklı değiller. İskoçya'daki Edinburgh Botanik Bahçelerinde iyi büyürler, ancak sert kışlarda yaprakları dökülür. Bitkiler genel olarak daha ılıman bölgelere daha uygundur ve o kadar kuzeyde meyve vermeyebilirler. Bitkilerin yaklaşık -20 C'ye dayanıklı olduğu söylense de, elbette bu keyfi bir rakamdır ve gerçek soğuğa dayanıklılık aynı zamanda ıslaklık ve maruz kalma gibi diğer faktörlere de bağlı olacaktır.

Bitkilerin büyümesi genellikle çok kolaydır. Bal mantarına karşı önemli bir direnç göstermişlerdir ve küçük bitkilerin genç sürgünlerini yiyen sümüklü böcekler dışında, genellikle böcekler, haşereler veya hastalıklar tarafından saldırıya uğramazlar. 

E. x ebbingei sonbaharda nefis kokulu çiçekler üretir ve ardından ilkbaharda çok çekici meyvelerini olgunlaştırır. Bu meyveler bir uzun ince şekildedir ve 2 cm veya daha uzun ve 1 cm genişliğinde olabilir.Tamamen olgunlaşmadıkça, bu meyveler oldukça buruk olabilir, ancak olgunlaştıkça çok lezzetli hale gelirler. Toplanmaları da çok kolaydır ve tek bir bitki birkaç yüz meyve verebilir.

Bununla birlikte, meyve oldukça büyük bir tohum içerir, ancak tohum da çok hafif bir tada sahip olarak yenilebilir olduğundan bu bir sorun değildir. Yenmeyen lifli bir koruyucu kaplamaya sahiptir - hem meyveyi hem de çekirdeği birlikte yiyebilir ve ardından lifli kalıntıları tükürebilirsiniz veya meyveyi yiyebilir, çekirdeği tükürebilir ve yemeden önce kabuğunu çıkarabilirsiniz.

COASTAL GOLD  Bu alacalı formun birkaç kez birkaç meyve verdiği görülmüştür ve E. x ebbingei için iyi bir tozlayıcı olabilir.

GILT EDGE Bu çeşidin yapraklarında parlak sarı çizgiler vardır. Bu formu yoğun bir meyve mahsulü ile bahçemde gözlemliyorum. 

LIMELIGHT Başka bir alacalı form, bu sefer yapraklara daha gümüşi bir görünüm veriyor. Oldukça iyi verime sahip saksıda yetiştirilen küçük örnekler gördüm, ancak bitkiler açık toprağa konduktan sonra bitkisel büyümeye daha fazla enerji harcıyorlar ve bir süre çiçek açmıyorlar. 

SALCOMBE SEDLING Bu, en azından benim gözümde, tip türlerle özdeş görünüyor. Türüne göre daha serbest çiçek açtığı ve daha güçlü kokulu çiçeklere sahip olduğu söylenir. Bitkilerimiz çok genç ve henüz çiçek açmadı.

Bu tür, ticari bir ürün olarak büyük bir potansiyele sahiptir. Sadece çok kabul edilebilir ve besleyici yenilebilir bir meyve ve tohuma sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda bahçede ve çiftlikte başka pek çok kullanıma da sahiptir - iyi bir arkadaş, barınak sağlayıcı, süs vb. düzenli ve büyük meyve mahsulleri elde etmek için en iyi koşulları belirlenmelidir.. Ayrıca, daha büyük meyvelere sahip geliştirilmiş çeşitlerin yetiştirilmesi için de büyük bir potansiyel vardır (yine de besin değerinden ödün verilmemesine özen gösterilerek).

Garden Addicted

10 yıldır hobi olarak bahçe yapıyorum. Ekiyorum , biçiyorum araştırıyorum her geçen gün yeni bilgiler öğreniyorum. Beni takip eden çok şey öğrenecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu