Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Permakültür deneyimlerimSakaryada Yaşayan Tropik bitkiler

Che- Mandarin Melon Berry-Cudrania tricuspidata

Che / Mandarin Melon Berry (Cudrania tricuspidata) , zeytin yeşili geniş yaprakları olan güzel,küçük yuvarlak forma sahip bir ağaçtır.Ayrıca Çin Dutu olarak da tanınır ve dut ailesinin bir üyesidir. 

Baharın ortalarında çiçek verir ve meyveleri yazın sonlarında olgunlaşır.Meyvesi ahududuya benzer ve üzerinde biraz çekirdek bulunur , belirgin bir kavun ve hafif incir tadı içerir. Çin Dutu çok az bir bakımla en kolay yetiştirilebilecek, problemsiz bir meyvedir. -28 derece soğuğa dayanıklıdır. 

Che çok az bir bakımla en kolay yetiştirilebilecek meyve ağaçlarından biridir. Meyve vermesi için dişi ve erkek ağaçların bir arada bulunması gerekir. 

Kendine verimli cinslerini de bulabilirsiniz.

PEYZAJDAKİ KULLANIMI

Çin Dutu 9 metreye kadar uzayabilir. Uzamasına izin verilip gölge olarak kullanılabileceği gibi çalı formu da verilebilir.  Bir meyve bahçesi için mükemmel seçimdir.

EKİMİ VE KÜLTÜR

YERİ SEÇİMİ

Kuru kumlu toprak Çin Dutu için uygundur. Eğer iyi drenaj sağlanırsa her türlü toprakta yetişebilir. Çin Dutu çok sulu ortamlara dayanıksızdır.Ağaçları kuvvetlice büyür ve güneşli ortamlarda verimi artar.

Dikim alanı genellikle sınırlı olduğundan dolayı, işi bilen bahçeciler dişi ve erkek Çin Dut’ları aynı yere ekerler. En iyi meyve üretimi ve uygun tozlaşma için erkeklerinin ¼ ‘ü budanmış olmalıdır.

BUDAMA VE BAKIMI

Che 2

Ağaçta en iyi büyümeyi ve meyve üretimini korumak için ağır kış budaması önerilir. Dallar yarı yarıya budanır. Eğer dişi ve erkek ağaçlar bir arada ekilirse erkek %25 gölgelik yapacak şekilde tutulmalıdır. Ama bunun için erkekler yazın budanmalıdır.Hasatın kolay olması için ağaç ya ulaşabileceği en büyük uzunluğa ulaşmalı ya da kısa bırakılmalıdır. Çin Dutu, diğer dut çeşitlerinde olduğu gibi zararlısı pek olmadığı için çok bakım gerektirmez.

HASAT

Che Meyve

Meyve en iyi kalite ve tatda sahip olması için tamamiyle olgunlaşmalıdır. Eğer toplama yapılırken sap koptuktan sonra beyaz öz suyu akmazsa meyve olgunlaşmıştır.

Garden Addicted

10 yıldır hobi olarak bahçe yapıyorum. Ekiyorum , biçiyorum araştırıyorum her geçen gün yeni bilgiler öğreniyorum. Beni takip eden çok şey öğrenecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu